[AKTUALNOŚCI]

R22 celuje w pozycję lidera hostingu i domen w Rumunii

August 27, 2018

R22, notowany na GPW holding spółek technologicznych, przejmuje rumuński Gazduire Web SRL i ustalił warunki inwestycji w dwa kolejne podmioty. Tym samym zdobędzie pozycję lidera w branży hostingu i domen w tym kraju, osiągając ponad 15 proc. udziałów w rynku. Spółki będące przedmiotem transakcji obsługują obecnie blisko 30.000 klientów i ponad 50.000 domen. W swojej ofercie posiadają m.in. usługi hostingowe, domeny, certyfikaty SSL i serwisy dedykowane. R22 ma w planach kolejne akwizycje, które pozwolą na umocnienie pozycji lidera na tym rynku i wzrost udziału do końca roku do poziomu 20 proc. a docelowo do ponad 30 proc.

Wszystkie spółki leżące w obszarze inwestycyjnym R22 należą do TOP 10 największych firm z rumuńskiego rynku hostingu i domen oraz są w dobrej kondycji finansowej i generują zyski na poziomie netto.

– „Gazduire” w języku rumuńskim znaczy hosting i już sama nazwa, z uwagi na swój generyczny charakter, ma dużą wartość na tym rynku. Przejęcie tego podmiotu, a później kolejnych to dla nas następny, naturalny krok w procesie rozwoju Grupy i rozpoczęcie ekspansji zagranicznej w obszarze hostingu. Celujemy w rozwijające się, wschodzące gospodarki, gdzie mamy szansę na wzrost organiczny i konsolidację. Branża hostingowa jest szczególnie atrakcyjna z uwagi na rozdrobnienie przychodów, dywersyfikację klientów i istotne bariery zmiany dostawcy usług. – mówi Jakub Dwernicki, prezes Grupy R22

Rynek rumuński jest obecnie na poziomie polskiego sprzed 5 lat i rośnie w tempie ok. 20 proc. r/r, taka jest też perspektywa na najbliższe lata. Dodatkowo od 2018 roku domeny w Rumunii są sprzedawane w modelu rocznych odnowień, zamiast w modelu wieczystym. Z tego tytułu wartość rynku domen wzrośnie według szacunków skokowo o ok. 30 proc.

– Rumunia ma ogromny potencjał do wzrostu, spodziewamy się że w ciągu 5 lat wartość rynku domen i hostingu wzrośnie tam blisko dwukrotnie. Realizacja transakcji pozwoli nam zdobyć pozycję lidera w tej branży, następnie skupimy się na dalszej konsolidacji rynku – docelowo do ok. 30 proc. Nie boimy się ekspansji zagranicznej ponieważ w naszej ocenie nie odbiega ona znacząco od akwizycji przeprowadzanych w kraju. Sukces naszej drogi rozwoju wynika z tego, że przejmujemy wyłącznie rosnące, dobrze funkcjonujące podmioty. To pozwala nam uzyskać obustronne synergie. – informuje Dwernicki

Grupa posiada dedykowany zespół ds. akwizycji oraz specjalny, przeznaczony do integracji podmiotów. Pomyślność zrealizowanych przejęć wynika z odpowiedniego podejścia do ludzi, czerpania wiedzy z ich doświadczenia i dobrego zarządzania tym kapitałem. Każda z przejmowanych spółek posiada dużą, zdywersyfikowaną bazę klientów. – Nie jesteśmy typem inwestora, który kupuje podmioty w trudnej sytuacji celem ich restrukturyzacji. To nie nasza strategia. – dodaje Dwernicki

Globalny rynek usług hostingowych rozwija się w szybkim tempie ze względu na rosnącą skalowalność i wyzwania związane z bezpieczeństwem danych. Według raportu opublikowanego przez MFRF szacuje się, że do 2022 roku może być wart już 154 mld dolarów czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie.

Działalność hostingowa Grupy na rynku rumuńskim będzie prowadzona przez spółkę celową H88 HOSTING S.R.L. Projekt będzie stanowił niejako powtórzenie działań i dokonań Grupy H88 na rynku polskim, kiedy cztery autonomiczne podmioty o podobnej skali działalności zostały połączone w jeden organizm. Grupa R22 planuje dalsze projekty na pozostałych rynkach CEE zarówno w obszarze hostingu jak i omnichannel communication.