[AKTUALNOŚCI]

R22 spodziewa się 1,2 mln zł rocznych oszczędności podatkowych dzięki IP Box

April 17, 2020

Notowana na GPW grupa technologiczna R22 otrzymała indywidualną interpretację związaną z zastosowaniem tzw. IP Box, czyli ulgi umożliwiającej preferencyjne opodatkowanie dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej. Dzięki niej zyski osiągane dzięki autorskim platformom Redlink oraz EmailLabs będą opodatkowane stawka 5 proc. W odniesieniu do rozliczenia podatkowego za 2019 r. oznacza to niższe zobowiązanie CIT o 1,2 mln zł.

W interpretacji Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko Grupy R22 za prawidłowe w odniesieniu do wszystkich zadanych pytań. Oznacza to, ze Grupa będzie stosować preferencyjne opodatkowanie dla zysków generowanych dzięki platformom EmailLabs oraz Redlink, w tym Mobile Push, które odpowiadają za większość przychodów osiąganych w segmencie omnichannel.

– Konsekwentnie rozwijamy własne rozwiązania i narzędzia, które umożliwiają cyfryzację i automatyzację procesów biznesowych, w szczególności komunikację, sprzedaż i marketing. Wypracowywanie własnych rozwiązań jest jednym z naszych wyróżników. Dzięki temu teraz będziemy mogli większość przychodów segmentu omnichannel communication rozliczyć według preferencyjnej stawki CIT. Co ważne to nie tylko jednorazowa oszczędność, a w kolejnych kwartałach należy spodziewać się dalszego efektu sosowania IP Box. – komentuje Jakub Dwernicki, prezes R22.

W ciągu 12 miesięcy 2019 r. Grupa R22 rozliczyła około 5,5 mln zł podatku dochodowego. Do tej pory preferencyjny podatek nie był stosowany przez Grupę, więc 1,2 mln zł oszczędności wynikających z tych rozliczeń zostanie ujętych w najbliższym sprawozdaniu finansowym. Preferencyjne rozliczenie będzie stosowane również w kolejnych okresach.

Segment omnichannel communication odpowiadał za ponad 47 proc. przychodów Grypy R22 w I półroczu 2019/2020 r. obr. oraz za prawie 43 proc. wypracowywanego przez Grupę wyniku EBITDA. W tym okresie przychody segmentu wzrosły o ponad 40 proc. r/r, a wynik EBITDA wzrósł o ponad 100 proc. r/r.